Все про вихлопну систему автомобіля

Вихлопна система є однією з найважливіших складових частин автомобіля. У цій статті ми розглянемо будову вихлопної системи, принцип її роботи та що роботи при її поломці.

Яку роль відіграє вихлопна система в автомобілі

Вихлопна система сучасних авто відповідає за правильну роботу двигуна та зменшення викидів шкідливих газів в повітря. Двигун внутрішнього згорання не буде як треба працювати без вихлопної системи, відповідно справність вашого авто дуже залежатиме від справності всієї системи.

Будова вихлопної системи є наступною:

  • Випускний колектор.
  • Каталізатор.
  • Лямбда-зонд.
  • Гофра
  • Труба
  • Резонатор.
  • Глушник.

Випускний колектор

Випускний колектор є початковим вузлом вихлопної системи, який зʼєднує камери згорання циліндрів двигуна з каталізатором. Колектор відповідає за відведення відпрацьованих газів в загальну трубу та забезпечує продування і наповнення камер згоряння.

Приймальна труба

Приймальна труба – важлива складова двигуна внутрішнього згорання – вона забезпечує потік газів від циліндрів двигуна, щоб дати оптимальні умови згоряння палива. Приймальні труби бувають різних форм та розмірів і виготовляються з різних матеріалів. 

На роботу приймальної труби також впливають такі фактори, як температура повітря, вологість, кількість кисню та його щільність.

Якщо труба має витік або пошкодження, це може призвести до зменшення потужності двигуна, збільшення споживання пального та викид шкідливих речовин в середовище.

Резонатор

Резонатор допомагає покращити продуктивність двигуна та зменшити шум та вібрації від його роботи. Знаходиться він між вихлопною трубою та глушником. Резонатор зменшує опір вихлопних газів й також буває різних форм, розмірів та матеріалів.

Вихід з ладу резонатора знижує продуктивність двигуна та збільшує шум і вібрації під час руху.

Каталізатор

Каталітичний нейтралізатор – важливий елемент роботи вихлопної системи автомобіля, який очищує вихлопні гази від токсичних речовин, перетворюючи їх на безпечні. Детальніше про будову каталізатора ви можете прочитати тут.

Відпрацьовані каталізатори добре цінуються, адже містять цінні елементи, такі як платина, родій та паладій, що беруть участь в очищенні вихлопу. Якщо каталізатор виходить з ладу, це може призвести до поломки цілої вихлопної системи або двигуна.

Лямбда-зонд

В одній команді з каталізатором грає лямда-зонд, який вимірює рівень кисню в вихлопі та регулює склад паливно-повітряної суміші під час роботи двигуна. Лямбда-зонд допомагає оптимізувати склад суміші палива, яка подається у двигун й забезпечити ефективну роботу для каталізатора. В сучасних автомобілях встановлено два датчики кисню. Більше про роботу лямда-зонду можна прочитати у нашій статті​​.

Глушник

Глушник – ще одна важлива складова вихлопної системи, яка зменшує шум для захисту довкілля. Глушник має кілька камер з перегородками та внутрішні труби, які перешкоджають пропускання газів. В глушнику ці гази мають різкі зміни швидкостей та температури, що своєю чергою зменшує кількість шуму. В Україні є обовʼязковим використання глушника для всіх автомобілів та мотоциклів.

Важливу роль відіграє гофра вихлопної системи, яку встановлюють перед глушником, перед резонатором або після колектора. Гофра зменшує вібраційні навантаження на вихлоп, статичні навантаження та попереджає передчасний ремонт вихлопної системи. Більше про будову гофри ми писали за посиланням.

Принцип роботи вихлопної системи

Всі складники вихлопної системи працюють злагоджено. Колектор збирає вихлопні гази, направляє їх до каталізатора, вихлоп проходить через глушник, а вихлопні гази зрештою покидають авто через випускну трубу. Лямбда-зонд допомагає роботі каталізатора, а резонатор зменшує шум і вібрацію під час руху.

З часом учасники процесу можуть виходити з ладу і постає питання заміни вихлопної системи. Зрештою, важливо зрозуміти чи вам необхідно замінити одну деталь, чи всю систему, а для цього варто звернутися на СТО, яке проведе діагностику.

Якщо ви хочете покращити звучання та вигляд авто, ви можете зробити тюнінг вихлопної системи: візуальний, аудіо чи технічний.

Памʼятайте, що правильна експлуатація вихлопної системи може допомогти продовжити термін служби двигуна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *